Biblioteca

Biblioteca școlii a fost înființată în 2016, cuprinzând atât cărti de beletristică, cât și cărți din litertura de specialitate: psihologie, terapie educațională, pedagogie și metodică.

Dat fiind faptul că în școala noastră sunt cuprinși copii cu dislexie, discalculie și disgrafie au fost achiziționate cărți de specialitate și manuale școlare bazate pe metode specifice (ex. metoda Meixner) atât în limba maghiară cât și în limba română.

Scopul principal fiind atragerea copiilor către lumea cărților și descoperirea plăcerii cititului, anual îmbogățim rafturile bibliotecii cu achiziții noi și atractive pentru elevii de toate vârstele.

Sala de calculatoare motivează copiii în dezvoltare. Încorporăm metodele și tehnicile moderne de compensare și recuperare în activitățile de didactice, astfel jocurile educative, programele speciale de scris, calcul și citit  vin în ajutorul copiiilor transformând orele de studiu în activități plăcute elevilor.