A logopédus feladata, hogy a nevelésen, információátadáson, tanácsadáson és a korai gyermekkorban való rendszeres szűréseken keresztül minden életkorban megelőzze a kommunikációs rendellenességek megjelenését és kialakulását. A szűrést csecsemő- korban, óvodáskorban és iskoláskorban végezzük.
Az intenzív logopédiai fejlesztés egyéni és kiscsoportos formában történik, ahol beszédindítással, beszéd- és nyelvi fejlesztéssel, fejlődési diszfázia terápiával, beszédészlelés és beszédmegértés fejlesztéssel, artikulációjavítással, vizuomotoros koordináció és grafomotoros fejlesztéssel, a nyelvi zavar talaján kialakuló tanulási nehézség veszélyeztetettség prevenciójával foglalkozunk. Szükség szerint egyéb speciális terápiákat is nyújtunk.
A logopédia az alábbiakat foglalja magába:
A pszichomotoros fejlesztés célja:
Szenzoros integrációs terápia: szenzoros feldolgozási zavarral küszködő gyerekek terápiája, melynek hatására a gyermek idegrendszere képes lesz a különböző érzékszerveiből érkező információk összehangolására, és a külvilághoz jobban alkalmazkodni. A terápia hatására a gyermek nyitottabb és magabiztosabb less, rendezett viselkedést mutat, jobban tud az adott célra koncentrálni. Elfogadja a kihívásokat, ezzel fejlődik az önbizalma. A többi gyermekkel is javul a kapcsolata, az agresszivitása csökken.
PECS (Picture Exchange Communication System)-Képcserés kommunikációs rendszer a piktogramok használatára épül: ezek gyakran sematikus rajzok, amelyek egy tárgyat, fogalmat vagy cselekvést ábrázolnak. A PECS alternatív kommunikációs módszerként alkalmazható nem beszélő gyerekek esetében. Az egyik legjobb módszer az autisták kommunikációs interakcióinak kialakítására.