Câteva cuvinte despre noi

Centrul Școlar de Educație Incluzivă „Bonitas” a fost înființat în septembrie 2015, sub denumirea CSEI Nr 1 Valea lui Mihai, în anul 2016 schimbându-și denumirea în CSEI „Bonitas” cu sediul principal stabilit în Oradea, având locații și în orașele Salonta și Valea lui Mihai.
În cadrul instituției sunt cuprinși preșcolari și elevi cu vârste între 3 și 18 ani, cu diverse deficiențe și dizabilități: mintale, senzoriale, neuromotorii și asociate (Tulburări din spectrul autist, sindrom Down).
Centrul Școlar de Educație Incluzivă  ‘Bonitas’  este singura instituție de educație specială, în județul Bihor, cu limba de predare maghiară.

Ofertă

Serviciile specializate oferite de CSEI Bonitas Oradea:

Educație specială a copiilor cu:

• DMS, DMM;
  • Tulburări specifice de învățare;
  • Tulburări asociate;
  • TSA, sindrom Down;
  • Deficiențe mintale ușoare și moderate  integrați în școala de masă, elevii beneficiind de Profesor de sprijin;
  • Compensarea prin terapii specifice pentru elevii cu dificultăți de dezvoltare, deficiențe senzoriale, tulburări de învățare, tulburări de limbaj, deficiențe fizice și neuromotorii;
  • Evaluare psihopedagogică, orientare școlară și Profesională prin comisia internă de evaluare complexă;
  • Consilierea și informarea părinților;

Resurse materiale

• Săli de clasă
  • Sală de sport
  • Sală de kinetoterapie
  • Cabinete psihopedagogice
  • Sală de stimulare senzorială
  • Sală de informatică
  • Sală de mese
  • Toalete accesibilizate pentru copii cu dizabilități motorii (Oradea)
  • Atelier pentru terapie ocupațională (Salonta)
  • Sală festivă

Resurse umane

În instituția noastră funcționează o echipă de profesioniști în domeniul educației speciale. Cadrele didactice manifestă preocupare continuă în vederea perfecționării Profesionale prin participarea la cursuri de formare, conferințe, simpozioane, workshop-uri.

Activitățile sunt desfășurată de următoarele categorii de personal didactic:

• Profesor de educație specială
  • Profesor psihopedagog
  • Profesor/ învățător- educator
  • Profesor  kinetoterapeut
  • Profesor învățământ preșcolar
  • Profesor de educație fizică
  • Profesor de muzică
  • Profesor de religie
  • Profesor de instruire practică

Activitatea didactică este sprijinită de personalul didactic auxiliar și nedidactic: personal administrativ, infirmiere, îngrijitoare și personal de bucătărie.